укр рос

Будівництво та монтаж інженерних мереж і споруд

Штольний метод / Розробка грунту

Штольневий спосіб - (застосовується при необхідності влаштування переходів трубопроводів, колекторів і тунелів значних діаметрів і довжини)

Штольневий спосіб застосовувався широко, коли спорудження колекторів великого перерізу ще не проводилося способом щитової проходки. Він складається в пристрої під землею штольні, яка зазвичай виконується гірським способом. Дерев'яні або залізобетонні кріплення штольні встановлюються у міру її проходки. Укладання трубопроводів проводиться всередині штольні. Спосіб проходки штольнею може бути застосований для прокладки великого перерізу трубопроводів в щільних і сипучих грунтах природної вологості при перетині високих насипів, горбів і пагорбів (малої поперечної довжини) і ін.
Розміри робочого котловану визначають залежно від діаметра прокладається трубопроводу, глибини його закладення і конструкції направляючої рами.

Основне обладнання:
- При проколі і продавлюванні труб - напрямні рами, гідравлічні домкрати, натискні патрубки, шомполи, наконечники, грунтозабірні ковші, пневмо-пробійники, насоси, компресори і т.п.,
- При горизонтальному бурінні - установки, що включають двигуни внутрішнього згоряння, шнеки, ріжучі головки та ін.
- Діаметр проколу від 350 мм і вище на максимальну довжину в 52 метра.

Для виконання робіт необхідні котловани, розміри яких визначаються залежно від діаметра прокладається трубопроводу, глибини його закладення і конструкції направляючої рами.